• +420 608 299 443 Po-Pia 9-15 h
  • Facebook

Aj kožené doplnky potrebujú starostlivosť

1.1.2017, 14:54

Každá súčasť Vášho outfitu vyžaduje pravidelnú údržbu. Oblečeniu a obuvi býva spravidla venovaná dostatočná pozornosť, ale na módne doplnky sa často zabúda. Zvyčajne je to spôsobené tým, že nevieme ako správne o doplnky starať. Poradíme Vám, akú údržbu vyžadujú kožené doplnky ako sú napr. opasky, tašky a kabelky. Správnou starostlivosťou u nich predĺžite životnosť a docielite dlhodobého krásneho vzhľadu koženého doplnku.

Základné pravidlá starostlivosti o kožené doplnky

Výrobky z pravej kože vyžadujú pravidelnú impregnáciu špeciálnym sprejom. Vďaka tomu zamedzíte preniknutiu vlhkosti, mastnoty a rôznych nečistôt do pórovitej štruktúry kože. Okrem impregnácie je nevyhnutné kožu, čiže useň, vyživovať špeciálnym krémom. Zaistíte tak dlhotrvajúce mäkkosť a pružnosť usne a zamedzíte poškodeniu koženého výrobku. Mimoriadne dôležitá je impregnácia a vyživovanie krémom u takých doplnkov, ktoré sú vystavované vplyvu počasia. Ide napríklad o aktovky, kabelky a tašky. V žiadnom prípade na kožené doplnky nepoužívajte krém na topánky, pretože má iné vlastnosti ako prípravky na koženú galantériu. Mohli by ste tak svoju tašku alebo iný kožený doplnok poškodiť. Nevyhnutné je nevystavovať kožené výrobky vlhku a priamemu slnečnému žiareniu. Usni tiež nesvedčia teploty nad 25 ° C. Tašky tiež zbytočne nepreťažujte, inak môže dôjsť k ich nežiaducej deformácii. U tašiek veľkosti A4 sa odporúča záťaž s hmotnosťou do 2 kg. Bežná dámska kabelka znesie záťaž s hmotnosťou do 1 kg, etue unesie váhu do 0,5 kg. Pokiaľ Vám kožený doplnok zmokne, sušte ho pri izbovej teplote. Neklaďte ju na kúrenie, ani ju nesušte u priameho ohňa. Koža by totiž mohla popraskať.

Ako čistiť kožené doplnky?

Ak sa výrobok z usne zašpiní bežnými nečistotami (napr. prachom), tak ho okamžite očistite vlhkou handričkou. Potom kožený výrobok utrite do sucha. Na čistenie nepoužívajte klasické mydlo a saponáty. Mohlo by totiž dôjsť k poškodeniu koženého výrobku. Ak nie je možné očistiť useň vlhkou handričkou, použite špeciálny čistiaci prípravok na koženú galantériu.