• +420 608 299 443 Po-Pia 9-15 h
  • Facebook

Staráte sa o svoju kabelku dobre?

20.5.2016, 19:45

Kvalitná značková kabelka si zaslúži náležitú starostlivosť. Veď o seba sa tiež staráme. Chodíme pravidelne ku kaderníčke a kozmetičke, nakupujeme najrôznejšiu kozmetiku. Na údržbu svojej kabelky však často nemyslíme, čím skracujeme jej životnosť. Ako vlastne sa máme starať o svoju kabelku, aby nám dlho vydržala krásna a plne funkčná? To si vysvetlíme v našom článku.

Látkové do práčky

Najjednoduchšiu údržbu obnášaju látkové kabelky. Mnohé z nich sa totiž dajú vyprať v práčke. Dbajte vždy na doporučenie výrobcu. Vnútri kabelky obvykle bývajú visačky s informačným značením (na koľko prať stupňov, či prať ručne alebo v práčke apod.) S podobnými visačkami sa stretávame tiež u oblečenia. Význam značiek si jednoducho nájdeme na internete. Všeobecne platí, že ručné pranie je šetrnejšie ako pranie v práčke. Bezpečnejšie je rovnako pranie na nižších teplotách. Aj medzi látkovými kabelkami nájdeme také, ktoré nemôžeme prať. Také kabelky sa čistia vlhkou handričkou, pri značnom znečistení použijeme čistič škvŕn na textil. Prípravok vyberáme na konkrétny druh tkaniny, z ktorého je kabelka vyrobená. Ak si nie sme istý ohľadne vhodnosti údržby, obrátime sa na profesionálov. V čistiarni nám kabelku nielen vyčistia, zároveň nám aj poradia ohľadne starostlivosti o ňu.

Pozor! Lakovaná kabelka je ako princezná na hrášku

Veľmi opatrné musíme byť pri údržbe lakovaných kabeliek, ktoré sú náchylnejšie k mechanickému aj chemickému poškodeniu. Ide o takú princeznú na hrášku medzi kabelkami. Vyžaduje totiž veľmi jemné zachádzanie, inak riskujeme poškodenie kabelky. Pri ich čistení ich len ľahko otrieme navlhčenou handričkou a následne do sucha utrieme. Handrička musí byť mäkká z nefarbeného materiálu. Údržbu uskutočňujeme vždy jemne (na povrch netlačíme). K čisteniu používame iba šetrné prípravky (napr. špeciálnu čistiacu penu na lakovanú kožu).

Nubuk, velur – semiš

Kabelky z nubuku a veluru (ľudovo semišu) očistíme gumovým kartáčikom pre tento druh materiálu. Súčasťou údržby je použitie špeciálneho impregnačného spreja. Vďaka impregnácii je kabelka chránená pred ušpinením a premoknutím (napr. pri nepriaznivom počasí).

A čo klasické kožené kabelky?   

Na čistenie klasickej koženej kabelky používame mäkkú nefarbenú handričku a špeciálne čistiace prostriedky (peny) na koženú galantériu. Materiál pravidelne krémujeme prípravkom pre konkrétny druh kože, z ktorého je kabelka vyrobená. Dbáme na to, aby nám kabelka nepremokla a nebola vystovovaná vysokým teplotám. Kožená galantéria totiž všeobecne zle znáša premoknutie a vysoké teploty. Pokiaľ nám kožená kabelka premokne, sušíme ju za izbovej teploty. Vysušeniu napomáhame otieraním nefarbenou mäkkou handričkou.

Syntetická kabelka

Ak vlastníme kabelku zo syntetických materiálov, tak ku čisteniu používame jemný saponátový roztok a mäkkú nefarbenú handričku. Po otrení kabelky saponátovým roztokom ju do sucha otrieme.

Ak máte dojem, že je pre vás údržba kabelky príliš náročná, máme pre vás dobrú správu. Existujú špeciálne čistiarne zamerané priamo na kabelky. Všetku prácu teda môžete prenechať profesionálom.