• +420 608 299 443 Po-Pia 9-15 h
  • Facebook

Vyberáte kufor? Ktorý je lepší, tvrdý, či mäkký?

19.5.2019, 19:00

Viac ľudí, viac chutí. Nie každý si pri kúpe vyberá to isté. Pri výbere dbajte na to z akého materiálu je batožina vyrobená. K dispozícii sú tvrdé a mäkké kufre. Rozdiel spočívav pružnosti. Každý typ má svoje výhody aj nevýhody. Medzi najobľúbenejšie patria cestovné kufre, alebo tašky na kolieskach. Nemali by ste zabúdať ani na rozmery batožiny, kufre do 50 cm si môžete vziať do lietadla ako príručnú batožinu. Jedným z najdôležitejších aspektov cestovania je pohodlie a preto sme sa rozhodli zamerať na rozdiely medzi mäkkými a tvrdými batožinami.

Mnohí ľudia si myslia, že tvrdé kufre majú väčšiu výdrž pri cestovaní, ale to nie je úplne pravda. Flexibilná, mäkšia kvalitná taška môže byť rovnako dobrá alebo dokonca odolnejšia ako tvrdá. V našom príspevku popisujeme výhody a nevýhody oboch typov kufrov, ktoré vám umožnia vybrať si ten správny.

Tvrdé kufre

Tvrdšie modely poskytujú väčšiu ochranu pre krehké objekty. Pokiaľ často nosíte také veci, je tento typ batožín pre vás. Tvrdšie kufre sú odolnejšie voči poveternostným vplyvom, napríklad dažďu, aj keď je pravda, že mäkšie modely sú vyrobené z vodeodolných materiálov. Tvrdé verzie sa ľahko oudžiavajú, nečistoty stačí utrieť handričkou.

Hoci sú zvyčajne ťažšie, na trhu sa nachádzajú stále ľahšie, ale pevné kufre. Ďalši argument v prospech tvrdých kufrov je ich formálnejší vzhľad, sú elegantnejšie, preto pokiaľ cestujete na dlhšie pracovné cesty je tvrdý kufor voľba pre vás.

 

Moderný zlatý škrupinový cestovný kufor sada - Ormi Dopp S, M, L​

Nevýhodou tvrdých kufrov je ich povrchová úprava, ktorá síce ochráni obsah batožiny, ale pri častom používaní sa tvrdý plast poškrabe a jeho vzhľad nie je najlepší. Rovnako pri balení vecí si musíte premyslieť, čo by ste mohli počas cestovania potrebovať, pretože tvrdé verzie kufrov nemajú bočné ľahko prístupné priehradky. Takýto kufor musíte otvoriť celý a pracne v ňom hľadať veci. Tieto modely nezohľadňujú tvar svojho obsahu, takže balenie a rozloženie môže chvíľu trvať. Náš ďalší komentár k tvrdým modelom spočíva v tom, že zvyčajne nepatrí k najlacnejším taškám.

Kvalitný a elegantný pevný žiarivo modrý cestovný kufor - Agrado Michael M​

Z akého plastu vybrať tvrdý kufor?

Tvrdé (škrupinové) kufre sa vyrábajú z rôznych druhov plastu. Najčastejšie používané sú:

ABS - čo je kopolymér s veľkou odolnosťou voči zmenám teplôt aj mechanickému poškodeniu. Je menej náchylný voči poškrabaniu, je tiež ľahký a lacný.

Polykarbonát - je tiež rezistentný voči teplotám, zároveň je ľahký a pružný, a tým aj nárazuvzodrný. Často je kombinovaný s ABS. takéto kufre odolávajú nárazu aj poškrabaniu.

Polypropylén - je ľahší ako polykarbonát a pružnejší ako ABS. Pokiaľ hľadáte skutočne škrupinový kufor, siahnite po ňom.

Tvrdé kufre sú najlepšou voľbou pokiaľ často cestujete letecky.

Mäkké kufre

Mäkké kufre sa najčastejšie vyrábajú v kombinácii textil - plast. Ich prvou výhodou je menšia hmotnosť. Ďalším plusom je, že nie ste obmedzení tvarom vašej batožiny, čo znamená, že mäkký kufor sa čiastočne prispôsobí obsahu vecí, ktoré potrebujete zabaliť. Pri niektorých typoch je možno zväčšiť batožinový priestor povolením zipsov.

Látkový čierny cestovný kufor - Ormi Grave L

Mäkké kufre sú vybavené praktickými vonkajšími vreckami, čo zjednodušuje počas cestovania vytiahnuť z batožiny veci, ktoré potrebujete mať po ruke. Ďalšou výhodou je, že v porovnaní s rovnakými a rovnako kvalitnými tvrdými verziami sú mäkké kufre obvykle lacnejšie.

Pevnejší látkový kufor tmavý béžový - Lumi Iann M

No mäkké batožiny majú aj svoje nevýhody. Ich prvou nevýhodou je, že aj keď sú vyrobené z nepriepustných materiálov, sú menej vodotesné ako ich tvrdšie náprotivky. Pokiaľ cestujete s krehkými predmetmi, bude lepšie, ak si zvolíte tvrdší model, pretože mäkká taška menej chráni vaše krehkejšie veci pred rozbitím. Textilné kufre sú menej odolné, pri cestovaní lietadlom sa môžu potrhať, ušpiniť a prerezať. Tomu sa dá čiastočne predísť zabalením kufra do fólie priamo na letisku. Pokiaľ letecky cestujete len občas alebo vôbec, takýto kufor vám bude stačiť.

Oba typy kufrov majú vnútorné usporiadanie, ktoré zaistí pevnú fixáciu oblečenia v kufre. Deliaca prepážka na vnútornej strane je zhotovená zo sieťoviny a je vhodná na uloženie elektroniky, drogérie, či drobného oblečenia.

Manipuláciu vám zjednoduší teleskopická (vysúvateľná) rukoväť, ideálne je pokiaľ má dve rukoväte, jednu na kratšej a druhú na dlhšej strane kufra a kolieska. Všeobecne platí, že čím väčšie kolieska kufor má, tým jednoduchšie sa s ním manipuluje. Kolieska môžu byť dve alebo štyri. Pri zdolávaní obrubníkov, či iných terénnych nerovností sú pohodlnejšie kufre s dvomi kolieskami. Naopak štyri kolieska vám ponúkajú lepšiu ovládateľnosť, kufor sa jendoduchšie otáča. V prípade koliesok je dôležitý aj materiál, z ktorého sú vyrobené. Zatiaľčo odolnejšie plastové kolieska všetkých upozornia na to, že práve prechádzate okolo, pogumované kolieska sú zárukou tichého prejazdu.

Na záver je potreba dodať, že obe varianty batožiny sú veľmi štýlové a praktické. Predovšetkým pre ženy môže byť vzhľad kufra dôležitý. Originálny model s farebným vzorom môže mať aj praktický význam - zmenšuje pravdepodobnosť, že na letisku dôjde k zámene vašej batožiny a batožinou inej osoby. Na trhu je dnes veľké množstvo kufrov s modernou farebnou potlačou. Elegantné riešenie ponúkajú aj originálne obaly na kufor, ktoré premenia obyčajný kufor na štýlový doplnok.