• +420 608 299 443 Po-Pia 9-15 h
  • Facebook

Poškodila sa vám kabelka?

9.5.2018, 17:29

Čo robiť v prípade, že sa s vašou kabelkou niečo stalo? Odpárané pútko, zaseknutý zips alebo škaredá šmuha? Prečítajte si, ako sa týchto problémov zbaviť.

Utrhnuté ucho a pútko

Pokiaľ má vaša kabelka utrhnuté ucho, malo by sa dať prišiť naspäť. Ak však vlastníte kabelku z pevného materiálu, ktorým obyčajná ihla len sotva prejde, budete musieť kabelku posunúť do rúk odborníka. Drobné úpravy tohto typu vám ponúknu napríklad v opravovniach obuvi.

Kabelku však môžete zachrániť aj špeciálnym lepidlom určeným pre opravu kabeliek a topánok. Tieto lepidlá fungujú aj na kožené a koženkové materiály. V prípade použitia na iné materiály si radšej preštudujte, či je toto lepidlo vhodné. Pred lepením kabelky nezabudnite miesto očistiť. Sekundové lepidlo sa oplatí mať po ruke neustále, mnohokrát vám poskytne užitočné služby. Ucho lepené, nie šité vám vydrží na dočasné používanie. Pokiaľ plánujete do kabelky vkladať ťažšie veci, oplatí sa nechať si ucho kabelky prišiť. 

Stratená spona, rozbitý patent

Pokiaľ sa vám z kabelky vytrhla spona alebo riešite stratený patent, nemusíte sa dlho trápiť. Súčiastky tohto typu zoženiete v každej galantérii, stačí ich potom na kabelku pripevniť jedným z vyššie popísaných postupov.

Rozbitý zips

Zips na kabelke sa môže ľahko začať zasekávať. Dokonca sa môže zastaviť v polovici zatvárania tak, že sa ani nedostanete pre svoje poklady. V takom prípade zips namažte mydlom, alebo grafitom. Týmito surovinami ho premastíte a následne sa jednoducho rozopne.

Predovšetkým pokiaľ na tašku vyvíjate veľký nátlak, môže sa vám na nej začať zips naopak rozchádzať. Ako zrovnať do poriadku? Preskúmajte, či nie je ohnutý nejaký zúbok na zipse. Jedna drobná vada tohto typu môže znamenať problém pre celý zips. Pokiaľ sú elementy zipsu v poriadku, potom sa pozrite ešte na jazdec, prípadne ho vytiahnite a nahraďte iným.

Tieto úpravy jednoducho zvládnete podomácky. Ak však ani jedna nezabrala, bude treba nechať opraviť zips celý. V tomto prípade sa oplatí zaniesť kabelku profesionálovi v obore.

Škvrny na kabelke

Pokiaľ sa vám kabelka ušpinila, riaďte sa podľa materiálov. No kožené a koženkové materiály vám postačí mydlo a jemná hubka. Pokiaľ škvrna nepôjde týmito prostriedkami odstrániť, budete si musieť obstarať špeciálny prostriedok na hladké povrchy. Škvrny zo semiša sa dajú odstrániť pomocou suchého chleba. Špina sa naň nachytá a vaša kabelka bude ako nová. S kabelkami textilného typu býva väčšnou najväčší problém. Čistenie budete musieť zvládnuť pomocou bežného prášku na pranie. Pokiaľ ide o jednoduchú kabelku, ktorá nie je nijak vystužená, môžete ju skúsiť vyprať priamo v práčke.

A čo so škvrnami, ktoré sa nedajú odstrániť? Nebojte sa, aj pre tento problém existuje riešenie. Skúste škvrnu zamaskovať. Pripnite si kabelku na pekný prívesok alebo ju ozdobte drobnou designovou šatkou, ktorá škvrnu skryje. Ak sa problém nachádza v centrálnej časti tašky, skúste to vyriešiť štýlovou brošňou.